Rejestry AML i zawiadomienia GIIF w iAML – Wideo przewodnik
Zobacz, jak korzystać z funkcji sprawozdawczych, które są częścią programu iAML, by przyspieszyć procesy związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy.
Program analityczno-raportujący iAML posiada wiele funkcji sprawozdawczych. Zawiera między innymi:
- mechanizm tworzenia i eksportowania zawiadomień o transakcjach ponadprogowych i podejrzanych do GIIF (Generalnego Inspektora Informacji Finansowej),
- funkcjonalność umożliwiającą generowanie zestawień, które stanowią udokumentowanie przeprowadzonej analizy ryzyka, takich jak rejestry podmiotów, rejestry transakcji oraz raporty SAR.
Ten wideo przewodnik pokazuje, jak korzystać z funkcji sprawozdawczych, które są integralną częścią programu iAML, by przyspieszyć i zautomatyzować procesy związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy:
Rejestry podmiotów
W zakładce „Podmioty” znajdują się zestawienia prezentujące:
- wszystkie ocenione podmioty,
- wszystkich beneficjentów rzeczywistych,
- podmioty wytypowane jako podejrzane,
- podmioty znajdujące się na białej liście użytkownika.
Rejestry transakcji
W zakładce „Transakcje” znajdziemy zestawienia:
- wszystkich przeanalizowanych transakcji – dzięki zaawansowanym filtrom można tu łatwo wyszukać konkretne pozycje i wygenerować je do pliku xml, a dla każdej pojedynczej transakcji można wydrukować kartę decyzji,
- transakcji ponadprogowych – w tym miejscu uzupełniamy brakujące dane i dokonujemy ostatecznej oceny transakcji, a potem przenosimy je do zestawienia wysyłanego do GIIF,
- transakcji podejrzanych – tutaj mamy możliwość dokonania ostatecznej weryfikacji, wydrukowania karty decyzji oraz przeniesienia transakcji do zestawienia dla GIIF,
- transakcji do wstrzymania – również tutaj możemy przeprowadzić analizę, wydrukować kartę decyzji oraz przenieść transakcję do zestawienia dla GIIF.
Rejestry i zawiadomienia GIIF
Po zakończeniu selekcji transakcji przechodzimy do zakładki „GIIF”, do części „Rejestry GIIF”. Tworzymy tu zestawienia transakcji, korzystając z filtrowania po dacie oraz typie pliku. Z tego poziomu wciąż możemy wydrukować kartę decyzji oraz skorygować wprowadzone wcześniej dane.
Co ważne, format zestawienia dla GIIF zależy od typu instytucji obowiązanej, który został ustawiony w zakładce „Konfiguracja”.
Następnie przechodzimy do części „Eksport do GIIF” – szyfrujemy pliki, podpisujemy je podpisem elektronicznym oraz zapisujemy w formacie xml w folderze zdefiniowanym w module „Konfiguracja”. Tak przygotowany dokument wysyłamy do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej przez stronę internetową GIIF.
Inne raporty
W zakładce „Raporty” znajdziemy zestawienia, które stanowią udokumentowanie przeprowadzonej w programie iAML analizy podmiotów oraz analizy transakcji. Każde z tych zestawień możemy wydrukować do pliku csv lub xls. Są to raporty:
- podmiotów,
- transakcji,
- raporty SAR.
Chcesz dowiedzieć się więcej o programie iAML?
Zobacz pozostałe wideo przewodniki:
- Ocena transkacji w iAML
- Ocena podmiotu w iAML
- Rejestry AML i raporty GIIF w iAML
- Struktura programu iAML
- Konfiguracja programu iAML
Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta:
dok@iaml.com.pl / +48 22 100 36 93 / +48 533 376 374