Struktura programu analitycznego iAML – Wideo przewodnik
Zapraszamy do obejrzenia wideo przewodnika pokazującego, jak zbudowany jest program analityczno-raportujący iAML.
System iAML to stworzony przez firmę Incaso Group zestaw narzędzi, które umożliwiają instytucjom obowiązanym kompleksowo wypełniać obowiązki nałożone przez ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. W skład pakietu iAML wchodzą:
- program analityczno-raportujący,
- szkolenie e-learningowe,
- procedura wewnętrzna.
Program analityczno-raportujący iAML służy do przeprowadzania automatycznej oceny wiarygodności podmiotów i analizy ich transakcji. Ma wbudowanych wiele funkcji sprawozdawczych oraz zawiera mechanizm tworzenia i eksportowania zawiadomień do GIIF o transakcjach ponadprogowych i podejrzanych. By zapewnić intuicyjne użytkowanie, program iAML ma budowę modułową.
Struktura ustawień programu iAML
Przegląd modułów zaczynamy od sekcji „Konfiguracja”. Pozwala ona spersonalizować ustawienia programu i dostosować je do indywidualnych potrzeb konkretnej instytucji obowiązanej.
W zakładce „Ryzyko” można ustawić parametry analizy ryzyka podmiotów oraz transakcji, na podstawie których program iAML będzie automatycznie realizował proces oceny.
Zakładka „O programie” zawiera m.in.:
- informacje o producencie aplikacji, wersji programu i stosowanych listach sankcyjnych,
- linki do pobrania aktualizacji, instrukcji i pomocy zdalnej,
- ścieżkę dostępu do szkolenia AML.
Struktura modułów roboczych programu iAML
Pierwszym z modułów roboczych jest sekcja „Ocena podmiotu”. W tym miejscu jest dokonywana ocena ryzyka oraz rejestracja podmiotu.
Drugim modułem roboczym jest „Ocena transakcji”, gdzie dane można wprowadzić ręcznie lub zaimportować, a następnie dokonać oceny ryzyka i zarejestrować transakcje.
W module roboczym „Rejestry AML” są gromadzone informacje o podmiotach i transakcjach, a także są generowane raporty takie jak GIIF oraz SAR.
„Akty prawne” to moduł, w którym można znaleźć aktualne dokumenty i podstawy prawne funkcjonowania instytucji obowiązanych, takie jak:
- oświadczenie PEP,
- oświadczenie o beneficjencie rzeczywistym,
- oświadczenie FATCA,
- ustawa AML,
- rozporządzenie AML,
- formularz identyfikacji instytucji obowiązanej.
Chcesz dowiedzieć się więcej o pakiecie iAML?
Zobacz pozostałe wideo przewodniki o programie iAML:
- Ocena podmiotu w aplikacji iAML
- Ocena transkacji w aplikacji iAML
- Rejestry i raporty GIIF w iAML
- Kryteria oceny ryzyka w iAML
- Konfiguracja programu iAML
Skontaktuj się z naszym działem obsługi klienta:
dok@iaml.com.pl / +48 22 100 36 93 / +48 533 376 373
Sprawdź też inne nasze artykuły i poszerzaj swoją wiedzę! Dowiedz się m.in., jak w realizacji procesów AML pomaga lista PEP, na czym polega identyfikacja i ocena ryzyka prania pieniędzy przez instytucje obowiązane oraz kim jest beneficjent rzeczywisty w kontekście AML.